کتاب شبکه

کتابی برای دنیای مجازی

کتاب شبکه

کتابی برای دنیای مجازی

کتاب شبکه

با ظهور و بروز اینترنت و گِره خوردن زندگی‌ها به زلفش کم کم بخشی از دنیای ما منتقل شد به این شبکه مجازی، « کتاب شبکه» شرحی است بر این نیمه مجازی کمتر دیده شده. باشد که اثری از من بر دیوارهای اینترنت به یادگار بماند.

طبقه بندی موضوعی
بایگانی
پربیننده ترین مطالب

۱۴ مطلب در شهریور ۱۳۹۴ ثبت شده است

نرم افزار آزاد

همه ما کم و بیش واژه نرم‌افزار آزاد (Free Software) را شنیده‌ایم اما آیا می‌دانیم نرم‌افزار آزاد چیست؟

گاهی به خاطر وجود واژه Free قبل از کلمه Software فکر می‌کنیم به نرم‌افزارهایی آزاد می‌گویند که مجانی باشند. بعضی هم فکر می‌کنند نرم‌افزار آزاد همان نرم افزار کد باز (open surce) است، این پاسخ هم درست است هم نادرست، در ادامه با نرم‌افزارهای آزاد بیشتر آشنا می‌شویم.

پانصد تومان

در ایستگاه اتوبوس یک پسر جوان و یک زن ویلچری بود. اتوبوس نگه داشت، پسر جوان گفت: ((در عقب را بزن این خانم هم سوار بشه.)) راننده گفت: ((ولش کن، هم باید ویلچرش را بیارم بالا هم کرایه نداره.))

به فرض که کرایه هم نداشت، متاسفم برای جامعه‌ای که در آن انسانیت را بخاطر پانصدتومان ناقابل می‌فروشن.

خدا

به نام خدا

موضوع انشاء: خدا

همیشه خودم را سر یک دو راهی دیدم که یک طرفش خدا ایستاده و طرف دیگرش خدایی نیست. و جالب اینکه این دوراهی در تمام مراحل زندگی پا به پای آدم می‌آید و امکان عبور از این دو راهی شک و یقین وجود ندارد. برخی تا آخر عمر با خدا می‌مانند برخی هم تا دم مرگ بی‌خدا، بعضی در آخر عمر بی‌خدا می‌شوند و بعضی سر پیری خدا را می‌یابند. بعضی هم مثل من دائم در حال پیچ خوردن هستن، گاهی زنگی زنگ و گاهی رُمی رُم و معلوم نیست سیستم‌شان چند چند است.

هنوز در ذهنشان وجود خدا یک معادله حل نشده است و تا مجهول این معادله را پیدا نکنند نمی‌توانند پا به جزیره امن اطمینان بگذارند. گاهی نوری به زنگی‌شان می‌تابد، به سمت نور می‌دوند گاهی هم نور خاموش می‌شود و در تاریکی از راه بدر می‌شوند. اما خودش گفته گر صد بار توبه شکستی بازآ، باز هم می‌آیم اما ...

اما ما که راه بلد نیستیم، نقشه راه هم نداریم، تنها راهنمای ما نوری است که از جانب خدا می‌تابد. ما هم مثل همان قوم بنی‌اسرائیل هستیم، تا نوری در کرانه آسمانه دیده می‌شود حرکت می‌کنیم و گر نور بایستد از حرک باز می‌مانیم و گر نور محو شود گمراه می‌شویم. اما در تاریک مطلق هم قرار بگیریم باز ته دل می‌دانیم که خدایی است که در این نزدیکی است.


پی‌نوشت: این یادداشت هیچ مخاطب خاصی نداشت و تنها درد دلی بود برای سبُک شدن.

فایرفاکس

برای مرور سایت‌ها و وبلاگ‌ها به یک مرورگر وب احتیاج داریم. از آنجایی که این مرورگرها دروازه ورود ما به اینترنت هستند و اطلاعات زیادی توسط این مرورگرها رد و بدل می‌شود امنیت مرورگر از درجه بالایی برخوردار است. اگر از فایرفاکس برای وبگردی استفاده می‌کنید ادامه این مطلب را دنبال کنید تا با افزونه‌هایی ک امنیت وبگردی شما را ارتقاء می‌دهد آشنا شوید.

  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • ۱۶ شهریور ۹۴ ، ۱۹:۳۴

توان سایبریوقتی صحبت از «توان سایبری» ایران می‌شود کسی نیست که بتواند منکرش شود. حتی آمریکا و اسرائیل هم به توانایی‌های سایبری ایران اعتراف کردند. شاهد ادعاء هم فیلترینگ‌های هوشمندی که یه جایی یقه همه ما رو گرفته و با جمله دسترسی به این تارنما مسدود است ما را سوپرایز کرده.

من می‌خواستم بگم زشت نیست با این همه توان سایبری موعد انتخاب واحد که می‌شود دانشجویان مملکت مثل درازگوش در گل مانده ساعت‌ها تلاش کنند برای برداشتند یکی چند واحد ناقابل و در نهایت هم دچار مشکلات اعصاب و روان شوند؟! پس کجاست آن توان سایبری که دسیسه‌های دشمن دژخیم از ویروس و کرم‌های اینترنتی تا ناتوی فرهنگی را یک به یک دفع می‌کند؟

از همین تریبون از ارتش سایبری ایران درخواست می‌کنم مدتی بیخیال اپوزیسیون منفور مرتد ضد انقلاب و هم پالگی‌هایش شود و دستی به سر و گوش سایت‌های دانشگاهی بکشد که وضعشان بسیار خراب است و نیمی از عمر دانشجویان در تعامل با این وبسایت‌ها به هدر رفته است.

مهاجرین به اروپا

جنگ و آوارگی باعث شده تا عده‌ی زیادی از مردم جنگ زده کشورشان را ترک کنند و به امید زندگی بهتر عازم کشورهای اروپایی شوند. خیلی‌ها در این راه کُشته شدند و هر روز اخبار دردناکی از این مهاجرین به گوش می‌رسه. دولت‌های اروپایی هم در مقابل سیل مهاجران دچار مشکل شدند، از طرفی نجات پرست‌هایی هم هستند که از هجوم مهاجران به کشورهایشان ناراحت هستند و به آزار و اذیت این مهاجران می‌پردازند.

برای ما خیلی راحت است در این گوشه دنیا پا روی پا بی‌اندازیم و با یک ژست روشنفکرانه این اتفاقات را جاج کنیم و دولت‌ها و نژاد پرستان را جاج کنیم؛ اما من حرفم اینکه قبل از هر قضاوتی کمی فکر کنیم ببینیم آیا رفتار ما با مهاجرین بهتر از آن‌ها است؟!

واقعا رفتاری که ما با مهاجرین افغانی داریم رفتار درستی است؟! کودکان افغانی که به طور غیر قانونی وارد کشور شده بودند تا چند سال پیش حق تحصیل نداشتند. هنوز یادم نرفته سال سوم راهنمایی برخورد بد معلم ورزش را با یک دانش‌آموز افغانی و نیش باز بچه‌هایی که می‌دیدند چطور همکلاسی افغانشان مورد تمسخر قرار گرفته.

موارد زیادی هست که به ذهنم میاد بنویسم اما ترجیح میدم با یک سه نقطه این یادداشت را پایان بدم ...

همه ما در طول گشت و گذار در فضای مجازی نیاز پیدا می‌کنیم که چند کلمه‌ای به فارسی تایپ کنیم اما آیا صفحه‌کلید فارسی شما استاندارد است؟ شاید تعجیب کنید اما ما صاحب یک «صفحه‌کلید استاندارد ملی» هستیم که طبق استاندارد ایزیری ۹۱۴۷ مرتب شده است.

اگر شما از یک توزیع گنو/لینوکس استفاده می‌کنید صفحه کلیدتان بر اساس این استاندارد مرتب شده است اما اگر از کاربران ویندوز هستید صفحه‌کلیدتان غیر استاندارد است و نیاز دارید که صفحه کلید استاندارد شده فارسی را دانلود کنید و روی سیستمان نصب کنید.